41 317 16 15

szkola.slopiec@onet.eu

Słopiec Szlachecki 86

26-021 Daleszyce

DZIEŃ PATRONA 2017

Dnia 25 kwietnia 2017 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona.  Z tej okazji odbył się konkurs pt. „Przygoda z książką Edmunda Niziurskiego”, w którym brali udział uczniowie z klas I-VI. Na scenie znajdował się tajemniczy Wehikuł książkowy, a do niego jeszcze podczas przerw zaglądały zaciekawione dzieci. Uczniowie wykonali piękne ilustracje do przeczytanych powieści, które zostały zaprezentowane na wystawie tworząc jednocześnie odpowiednią oprawę do naszego spotkania. Ściana holu szkolnego została udekorowana banerem z napisem „Naprzód, Wspaniali!”, który jest hasłem – myślą przewodnią dla wszystkich uczestników życia szkolnego.

Na wstępie nauczyciele i uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Edmund Niziurski – znany i bliski” przygotowaną przez p. Grażynę Orlińską, która przybliżyła wszystkim sylwetkę pisarza, jego życie i twórczość. Następnie  przedstawiciele klas wzięli udział w kolejnych etapach konkursu. W pierwszej części  uczniowie rywalizowali ze sobą odpowiadając ustnie na pytania dotyczące życia i twórczości pisarza, zaś drugi etap dotyczył znajomości wybranych książek E. Niziurskiego, które przeczytali uczniowie. Były to następujące powieści: „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Naprzód, Wspaniali”, „Klub włóczykijów”, „Sposób na Alcybiadesa”.

Kolejnym zadaniem dla uczniów było zaprezentowanie przez przedstawicieli ze wszystkich klas najciekawszego, najtrafniejszego przebrania za bohatera wybranej i przeczytanej przez daną klasę książki E. Niziurskiego. Bohaterowie nagle pojawiali się  z tajemniczego Wehikułu książkowego, który ożywiał postacie literackie i wyskakiwały one z kart powieści naszego Patrona. Ta konkurencja wzbudziła wśród  zebranych najwięcej emocji i wiele śmiechu, ponieważ „bohaterowie” prezentowali się jak prawdziwi!

Po zakończonym konkursie i wyłonieniu zwycięzców, którymi byli wszyscy uczniowie, zostali oni obdarowani słodyczami. Później wszyscy bawili się podczas zabawy tanecznej. Wesoło i muzycznie zakończył się Dzień Patrona w naszej szkole.

Ale na tym nie zakończyły się spotkania z książkami E. Niziurskiego. Dobrą okazją do przybliżenia jego twórczości był wyjazd edukacyjny do Kościeliska – „Zielona Szkoła”, podczas którego  uczniowie naszej szkoły brali udział w wędrówkach  szlakami górskimi w Tatrach – górach  szczególnie miłych  pisarzowi. Ponadto utrwalali znajomość książek E. Niziurskiego poprzez twórczość własną (listy, karki z pamiętnika), które pisali wcielając się w bohaterów literackich Patrona swojej szkoły.

Napisała: Grażyna Orlińska