41 317 16 15

szkola.slopiec@onet.eu

Słopiec Szlachecki 86

26-021 Daleszyce

DZIEŃ PATRONA 2016

Dnia 22 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu miała miejsce szczególna uroczystość. Świętowaliśmy wtedy Dzień Patrona i I rocznicę nadania szkole imienia. Wyjątkowość tego dnia podkreśliła obecność rodziny patrona: córki Anny Niziurskiej, wnuczki Małgorzaty Konstanzer, prawnuczki Zosi i siostrzeńca Piotra Sławety.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w kościele parafialnym w Daleszycach. Ksiądz Proboszcz Tadeusz Cudzik uroczyście wprowadził poczty sztandarowe szkół z naszej gminy do kościoła, gdzie wspólnie z władzami gminy, zaproszonymi gośćmi i rodziną patrona oddaliśmy się modlitwie.

Po wyjściu z kościoła zaproszeni goście udali się do Szkoły Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego na dalszą część uroczystości – tam odśpiewano hymn, a delegacje wraz z pocztami sztandarowymi złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wesołych wygibasów naszych uczniów. Pod wodzą polonistki – pani Grażyny Orlińskiej przygotowali przedstawienie, w którym pojawili się bohaterowie książek Edmunda Niziurskiego w czarodziejski sposób wyłaniający się zza wehikułu książkowego. Uczniowie postanowili pokazać Ciamci, Słabemu, Markowi Piegusowi i Kornelowi Kiwajłło jak fajnie jest w Szkole im. Edmunda Niziurskiego. Śpiewali i tańczyli, robili co się dało, by udowodnić, że to najlepsza szkoła pod słońcem.

Po zakończeniu akademii głos zabrali zaproszeni goście – córka pisarza Anna Niziurska wraz ze swoją córką Małgorzatą Konstanzer, siostrzeniec pisarza Piotr Sławeta, a także Burmistrz Dariusz Meresiński. W imieniu Radnych i Pani Prezes Barbary Sodel głos zabrała Pani Małgorzata Wojciechowska. W podarunku od zaproszonych gości otrzymaliśmy pamiątkowy zbiór artykułów i wywiadów dotyczących naszego patrona, książki oraz sprzęt sportowy.

Po tych wszystkich emocjach gościom należał się zasłużony poczęstunek. Przy kawałku ciasta i herbacie wesoło komplementowali uroczystość i wspominali dzień nadania szkole imienia. Oby więcej takich miłych chwil w murach naszej szkoły!

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli przy organizacji uroczystości składa Grono Pedagogiczne i Dyrekcja Szkoły.