41 317 16 15

szkola.slopiec@onet.eu

Słopiec Szlachecki 86

26-021 Daleszyce

PATRON

Naprzód, Wspaniali! (rok szk. 14/15)

12 czerwca 2015 r. odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość. Na zawsze zostanie ona w pamięci społeczności szkolnej i lokalnej, bo taka sytuacja mogła się wydarzyć tylko raz – naszej szkole nadano imię.

Do szkoły przybyło tego dnia mnóstwo gości. Poza mieszkańcami Słopca, licznie zebrali się absolwenci naszej szkoły, a także zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych, kuratoryjnych, przyjaciele szkoły i rodzina Edmunda Niziurskiego: syn, córki, wnuczka i prawnuczka. Ościenne szkoły reprezentowali dyrektorzy i poczty sztandarowe. Chwila była wyjątkowo podniosła.

Ceremonię prowadziły nauczycielki z naszej szkoły – panie Anna Sławińska i Grażyna Orlińska. Pani Dyrektor Katarzyna Wesołowska przywitała zebranych gości. Na scenie towarzyszył jej poczet flagowy szkoły i poczet fundatorów sztandaru. Uchwałę Towarzystwa Przyjaciół Słopca o nadaniu szkole imienia i prawa posiadania sztandaru przeczytał prezes Stowarzyszenia – pan Artur Jobkiewicz. Po jej odczytaniu rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył sam ksiądz biskup Marian Florczyk. Nie zabrakło również przedstawicieli parafii w Daleszycach – księdza proboszcza Franciszka Beraka i księdza Denisa Żółteckiego.

W imieniu Rodziców pani Agnieszka Dulińska poprosiła o poświęcenie sztandaru. Ksiądz Biskup oczywiście spełnił tę prośbę i poświęcił, a także uroczyście ucałował sztandar, co było momentem wyjątkowo wzruszającym. W jego ślady poszli przedstawiciele naszej społeczności: pani Dyrektor, pan Artur Jobkiewicz, pani Agnieszka Michalska reprezentująca rodziców i pani Milena Cudzik w imieniu nauczycieli.

Po mszy i podziękowaniach dla księdza biskupa nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru pani Dyrektor, która z kolei oddała go w ręce uczniów. Przedstawiciele wszystkich klas, nauczycieli i rodziców złożyli uroczyste ślubowanie po czym poczet sztandarowy udał się do gmachu szkoły, aby odsłonić pamiątkową tablicę wmurowaną w ścianę na korytarzu. Odsłonięcia dokonały córki patrona: Anna i Agnieszka Niziurskie, a biskup Florczyk poświęcił tablicę.

Po podziękowaniach i gratulacjach od przybyłych gości przyszedł czas na występy naszych uczniów, którzy pod wodzą polonistki – Grażyny Orlińskiej – przygotowali swoją interpretację „Sposobu na Alcybiadesa”. Tym przedstawieniem rozbawili gości, a dodatkowo rozruszali ich piosenką „Lato czeka”, więc wszyscy w doskonałych humorach udali się do szkoły. Tam czekała na nich wystawa dotycząca Edmunda Niziurskiego przygotowana wspólnymi siłami przez panie: Grażynę Orlińską, Edytę Moczydłowską, Paulinę Mularską-Ołowiak i Edytę Michalczewską. Nieocenioną pomoc przy przygotowaniu wystawy okazała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – tę instytucję na uroczystości reprezentowała pani Anna Knajder-Sowa. Wystawa zaostrzyła apetyty, więc goście chętnie udali się na poczęstunek, a córki pisarza brylowały w towarzystwie, opowiadając anegdoty z jego życia.

Wiele lat będziemy opowiadać o tej wspaniałej uroczystości, wspominać ją, wracać do zdjęć… Mamy nadzieję, że rodzina pisarza będzie często gościć w progach naszej szkoły, a uczniowie będą mówić o szkole z podniesioną głową.

Szkoła Podstawowa im. Edmunda Niziurskiego – to brzmi dumnie, więc „Naprzód, Wspaniali”!

Opracowała: Paulina Mularska-Ołowiak