41 317 16 15

szkola.slopiec@onet.eu

Słopiec Szlachecki 86

26-021 Daleszyce

DZIEN ZIEMI 2021 POD HASŁEM „ PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ”.

 

Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne obchodzone w 192 krajach. Tegorocznym motywem przewodnim było  hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Święto to zostało ustanowione w 1970 roku w Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi – zmieniając swoje nawyki, sadząc drzewa wokół siebie, tworząc ogrody przyjazne zapylaczom i wspierające różnorodność biologiczną. Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojętej edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień wyglądał w naszej szkole  inaczej. Nauka odbywa się zdalnie więc wiele rzeczy musieliśmy zrobić nietypowo, chcąc  pokazać, że pomimo pandemii pamiętamy o tym jak ważne jest dbanie o naszą planetę i że nawet w pandemii potrafimy to robić.

Każda klasa uczestniczyła w „Lekcji z klimatem” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Nauki i Sportu oraz odśpiewała piosenkę pt:”Ziemia zielona planeta”, wygrywając rytm na instrumentach ekologicznych wykonanych podczas zajęć muzyki.  Owocem  wysłuchania prelekcji i krótkiej dyskusji dotyczącej tematu były plakaty i opracowane zasady, wytyczne dotyczące ochrony środowiska  przygotowane przez uczniów.

12 kroków, które możesz podjąć już teraz aby chronić nasze środowisko:

 

 1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
 2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
 3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.
 4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
 5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki.
 6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
 7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
 8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się wykorzystywać wszystkie produkty.
 9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
 10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.
 11. Szukaj wielorazowych zamienników. Np. plastikowe szczoteczki do zębów zamień na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

                                                   

 

smart

 

 

Comments are closed.