41 317 16 15

szkola.slopiec@onet.eu

Słopiec Szlachecki 86

26-021 Daleszyce

103. rocznica odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Niedawno obchodziliśmy w naszej szkole 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary                     i symbol zwycięstwa.

10 listopada o godz.11 ,11 razem z innymi uczniami i nauczycielami w Polsce zaśpiewaliśmy ,, Mazurek Dąbrowskiego’’ oddając hołd wszystkim Polakom , którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny.

Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie.

Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zniknęło z map Europy na ponad 120 lat.

,,Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność – zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją’’

Prześladowani Polacy, na tułaczkę skazani nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono  ustawą Sejmu IX kadencji -21 lutego 1989 roku -w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Uczniowie klasy VII przedstawili inscenizację pod tytułem ,, Sąd nad Polską’’. Młodzi aktorzy wcielając się w role sędziów, prokuratorów, obrońców, świadków       i ,, Polski’’ zapoznali społeczność szkolną z wydarzeniami historycznymi, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Ponadto odbył się przegląd piosenki patriotycznej. Każda klasa zaprezentowała jedną pieśń legionową.

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.